Czym różni się pizza neapolitańska od pizzy sycylijskiej?
Jesteś fanem pizzy i chcesz poznać różnice między oryginalną certyfikowaną pizzą neapolitańską, a pizzą sycylijską dostępną w przeróżnych restauracjach? Czym różni się ciasto, składniki oraz sposób pieczenia tego rodzaju pizzy w porównaniu z prostokątnym włoskim plackiem? Dlaczego używana jest mąka 00 i w jakim celu pizzę neapolitańską piecze się przez zaledwie 90 sekund temperaturze 500°C? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Oryginalna pizza neapolitańska
Pizza neapolitańska uznawana jest za pierwowzór dla każdej odmiany pizzy, którą obecnie serwuje się w restauracjach na całym świecie. Warto zapoznać się z podstawowymi składnikami oraz sposobem przyrządzania, które ją definiują.
Ciasto - oryginalna receptura
Ciasto pizzy neapolitańskiej powstaje z zaledwie 4 składników:
- mąka typu 00 (najczystsza odmiana),
- woda,
- sól,
- drożdże.
Dzięki zastosowaniu mąki 00 ciasto pizzy z Neapolu nie nasiąka mokrymi składnikami, takimi jak sos, oliwa czy pesto. Dzięki temu pizza ta nie staje się mokra, gumowa i ciężkostrawna w przeciwieństwie do innych wersji tego wytrawnego włoskiego placka.
Składniki najwyższej jakości
Do przyrządzenia tradycyjnej pizzy neapolitańskiej poza ciastem kluczowe są następujące składniki:
- mozzarella fior di latte,
- sos pomidorowy z włoskich pomidorów San Marzano DOP,
- wysokiej jakości oliwa z oliwek,
- świeża bazylia.
Wysokiej jakości sos pomidorowy oraz mozzarella nadają wyjątkowego smaku i charakteru pizzy. Pomidory San Marzano są delikatne i lekko słodkie w smaku, co sprawia, że doskonale komponują się z rozpływającą się w ustach mozzarellą.
Pieczenie w wysokiej temperaturze
Pizza neapolitańska pieczona jest przez zaledwie kilkadziesiąt sekund (między 60 a 90) w temperaturze zbliżonej do 500°C. Wysoka temperatura oraz krótki czas pieczenia sprawia, że ciasto szybko rośnie i w środku jest miękkie i delikatne, z kolei na zewnątrz oraz od spodu jest chrupiące.
Tradycyjna pizza sycylijska
Tradycyjna pizza z Sycylii mocno różni się od pizzy z Neapolu. Nie tylko składnikami, lecz także kształtem oraz metodą przyrządzania. Poniżej prezentujemy wszystkie kluczowe różnice w porównaniu z pizzą neapolitańską.
Ciasto w kształcie prostokąta
Cechą charakterystyczną pizzy sycylijskiej jest przede wszystkim jej prostokątny kształt oraz grube, wyrośnięte ciasto. W przypadku tego rodzaju pizzy nie ma określonych wymogów dotyczących rodzaju mąki, z której jest produkowana, wobec czego najczęściej używana jest tradycyjna mąka pszenna. Do przygotowania ciasta używa się również cukru, drożdży, mleka, oliwy oraz soli.
Składniki - parmezan zamiast mozzarelli
Cechą charakterystyczną tego rodzaju pizzy jest to w porównaniu z pizzą neapolitańską nie jest pokryta mozzarellą, lecz parmezanem lub włoskim serem caciocavallo. Sos pomidorowy (niekoniecznie z pomidorów San Marzano) często polewany jest na sam wierzch, by zapobiec nasiąkaniu nim grubego i puszystego ciasta.
Pieczenie, a właściwie smażenie
Pizza sycylijska tak właściwie nie do końca jest pieczona, lecz można powiedzieć, że ze względu na dużą ilość oliwy, jaką polewa się formę do pieczenia jej ciasto jest smażone. Taka metoda sprawia, że ciasto jest dużo grubsze oraz bardziej ciężkostrawne w porównaniu z pizzą z Neapolu.
Sprawdź jak smakuje pizza neapolitańska w 500 Stopni Białystok
Włoska pizza neapolitańska to danie, które zdecydowanie różni się od zwyczajnej pizzy, którą możesz spotkać w wielu restauracjach. Przekonaj się sam! Zabierz znajomych lub rodzinę na wyjątkową ucztę do restauracji włoskiej 500 Stopni Białystok i przetestuj różnych smaków, które mamy w ofercie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować neapolitańskiej pizzy również wtedy, gdy jesteś wegetarianinem. W naszym bogatym menu znajdziesz neapolitańską pizzę bez sera (Marinara). W tej wegetariańskiej odmianie znajdziesz wyjątkowo aromatyczne pomidory San Marzano DOP, których smak sprawi, że nawet nie pomyślisz o tym, że ser by się tam jednak przydał. Sprawdź sam, odwiedź nasz lokal lub zamów swoją ulubioną pizzę na wynos.